Stomatologia dziecięca

st-children
Wszystkie dzieci nasze są!

To od pierwszych wizyt u stomatologa zależy, czy dziecko będzie miało uraz i będzie unikało wizyt w gabinecie dentystycznym, czy też będzie chętnie odwiedzało swojego dentystę. Dlatego leczeniu najmłodszych pacjentów trzeba poświęcić tak wiele uwagi i zaangażowania. W naszym Centrum zatrudniamy dwóch stomatologów

dziecięcych, których predyspozycje oraz zrozumienie potrzeb najmłodszych pacjentów sprawiają, że dzieci chętnie przychodzą na kolejne wizyty. Ufamy, że będziecie Państwo w pełni zadowoleni z leczenia prowadzonego przez naszych specjalistów, których wiedza, doświadczenie i podejście pozwalają nieść pomoc każdemu małemu pacjentowi.

Stomatologia dziecięca (pedodoncja) jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom zębów i jamy ustnej u dzieci oraz młodzieży. Należy dbać o zęby mleczne ponieważ biorą one udział w procesie kształtowania jamy ustnej u dzieci. Nie wolno więc bagatelizować żadnych zmian i ubytków powstałych w mlecznych zębach, licząc na to że i tak zastąpi je stałe uzębienie. Ważne jest, aby ząb mleczny pozostał w jamie ustnej zdrowy lub wyleczony do czasu naturalnej wymiany uzębienia z kilku względów.

Po pierwsze zęby mleczne utrzymują przestrzeń dla odpowiadających im później zębów stałych. Przedwczesne usunięcie zęba mlecznego powoduje przesunięcie się pozostałych zębów na zajmowane przez niego miejsce i zamknięcie przestrzeni przewidzianej dla jego stałego następcy. Może to powodować w przyszłości nieprawidłowe ustawienie zęba stałego i konieczność leczenia ortodontycznego.
Zęby trzonowe są niezbędne do prawidłowego spożywania pokarmów. Dzięki nim dziecko może spożywać pokarmy twarde, rozcierając je. W wyniku przedwczesnej utraty trzonowców mlecznych u dzieci pojawia się niechęć do pokarmów twardych lub nawet całkowite ograniczenie ich spożycia. W wyniku wyeliminowania pokarmów twardych z diety dochodzi do zaburzenia rozwoju jamy ustnej (w efekcie  brakuje miejsca dla zębów stałych) oraz nieprawidłowego rozwoju mięśni (nie pracujących przy rozcieraniu pokarmu).

Istotnym jest również fakt, że zęby mleczne mają wpływ na naukę prawidłowej wymowy, a ich przedwczesna utrata może spowodować seplenienie.
Dziecko to bardzo trudny pacjent. Potrzeba szczególnego podejścia, przyjaznej atmosfery i cierpliwości, aby przełamać nieufność maluchów. Stworzenie takiej przyjaznej atmosfery jest możliwe tylko wtedy, gdy dziecko nie jest przyprowadzane zbyt późno – czyli z bólem.
Dzieci najbardziej narażone są na urazy zębów. Potknięcie się, uderzenie piłką podczas gry, może stać się przyczyną urazu zębów. W przypadku, gdy ząb uległ rozchwianiu, zmienił swoją pozycję, należy umieścić go na właściwym miejscu w jamie ustnej, zacisnąć szczęki (jako czasowe unieruchomienie zęba) i niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Jeżeli natomiast ząb znalazł się poza jamą ustną, należy opłukać go czystą wodą i umieścić w pojemniku z solą fizjologiczną (ewentualnie ze śliną lub mlekiem) oraz natychmiast skontaktować się ze stomatologiem.

Proponujemy:
  • Wizytę adaptacyjną
  • Leczenie zębów mlecznych i stałych
  • Impregnację (lapisowanie) zębów mlecznych
  • Profilaktykę próchnicy- lakierowanie i lakowanie zębów

Ponadto nasz gabinet został włączony do akcji “Pierwsza wizyta”. Szczegóły akcji oraz mnóstwo cennych informacji możecie państwo zdobyć bezpośrednio na stronie http://www.pierwszawizyta.pl/strefa-dla-rodzica/o-akcji. Polecamy szczególnie informacje na temat zdrowego uśmiechu, czyli co robić a czego unikać, by państwa pociechy mogły się cieszyć pięknymi i zdrowymi ząbkami.